Математика
Тақырыбы:
«Екі таңбалы сандарды
бағандап
қосу және азайту.»
Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы сандарды бағандап қосу және азайту.
Сабақтың мақсаты: Қосу және азайту амалдарын баған түрінде
орынлаудың үлгісін көрсетіп беру, амалдар алгоритмдерінің сәйкес кезеңдері және
орындалатын іс-әрекеттерге алгоритмге машықтандыру. Кестелік қосу және азайту
дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың дамытушылығы: Оқушыларлды білімділікке, сауаттылыққа,
тапқырлыққа баулу, ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың тәрбиелілігі: Оқушыларға ұлттық тәлім-тәрбие беру.
Ұқыптылыққа, ерлікке, сұлулыққа адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Шығармашылық есеп жазылған плакат, топшамалар, рейтинг кестесі,
геометриялық фигуралар.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, есептеу
Пәнаралық байланыс: Ән сабағы, ана тілі, сурет
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі
/балалардың сабаққа
әзірлігіне шолу, зейіндерін сабаққа аудару/
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
/әртүрлі
сақрақтар қою арқылы үй тапсырмасын жан-жақты тексеріп шығу/
1 Екі таңбалы
санға екі таңбалы санды қалай қосамыз және азайтамыз?
2 Не
байқадыңыздар?
ІІІ Жаңа сабақ
1 Топтарға бөліну
«Қыз Жібек»
тобы «Төлеген»
тобы
/қыздар/ /ұлдар/
/сабақтың мақсаты
хабарланады/
-Қыз Жібек пен Төлеген
туралы не білеміз?
/балалардан
білетіндерін сұрау/
2 Ауызша
есептеулер
а) сандарды қосу
және азайту
б) масса
бірліктерін еске түсіру
в) ұзындық
бірліктері
г) геометриялық
фигуралар /периметр табу/
д) қосудың
заңдары
3) Математикалық
диктант
/өрнектің
нәтижесін жазу/
1 онд - 1 бірл = 9 онд + 1 онд = 47+3 =
2 онд + 3 бірл = 10
онд - 2 онд = 60-2 =
9, 23, 100, 98,
50, 58
4) Оқулықпен
жұмыс
/тақтада
түсіндіріледі/
27 63 44 72
36 27 28 44
63 36 72 28
/оқушыларды қатыстыра
отырып ауызша түсіндіріледі/
5) Өз бетімен
жұмыс
«Қыз Жібек» тобы «Төлеген» тобы
29 42 34 61
13 13 27 34
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№3 мысал /тақтаға
түсіндіріледі/
IV Сергіту сәті
Логикалық жаттығулар
*1 Мына сандарды
пайдаланып нәтижесі 87 болатын қосындыны жаз
64, 39, 21, 66,
48, 24, 76, 11
+ = 87 + = 87
+ = 87 + = 87
-
7
саны туралы не білеміз?
-
7 ата
туралы
№5 есеп
/есепті оқып,
талданады/
-есепте не
белгілі?
-есепте не белгісіз?
-есепте нені табу
керек?
Домбыра – 3 бала Ән - 7 немере
Ән - 7 немере Би
- 6 немере
Би - 6 немере
? Ж: 6+7=13 ?
Ж: 3+6+7=16 Ж: 13
немере
Ж: 16 адам
Есептердің шешуі,
сұрағы салыстырылады
Логикалық есеп
/үнтаспадан
тыңдалады/
«Қыз Жібек»
тобына «Төлеген» тобына
4+6+6=16 5+6+6=16
6+6=12өрнегі 5+6=11 өрнегі
бойынша есеп
құру бойынша
есеп құру
Ойын: 1 «Кім жылдам?»
Ондықтар: 4,5,6,7 шыққан санды
Бірліктер: 8,9,0,5 тез ата
2 Топ басшысы жарысы
/саұрақтарға ия
немесе жоқ деп тез жауап беру/
Теңдеу шеше
білеміз бе?
а1а2а3-х=а1 Төлеген – х = Төле
х =а1а2а3-
а1 х
= Төлеген - Төле
х =а2а3 х
= ген
а1а2а3- а2а3= а1 Төлеген
– ген = Төле
а1= а1 Төле
= Төле
6 см – 4 см=2 см
6см + 5 см = 1 дм 1 см
7см -5 см = 2см
7 см + 4 см = 1 дм 1см
V Қорытынды
/екі топтың ұпайларын рейтинг бойынша есептеу/
-
Сонымен
біз не үйрендік?
-
Екі таңбалы сандарды бағандап, қалай қосып азайтамыз?
VІ Бағалау
/мақтау, мадақтау әдістері/
VІІ Үйге тапсырма
№6 мысал есеп құрастыру / ++= /